Kai šeimoje yra būsimas pirmokas…

 

Svarbu nenustoti klausinėti… Neprarasti švento žingeidumo (A. Einšteinas)

Baigiantis vasarai, daugelis šeimų nekantraudami laukia rugsėjo pradžios, kai vaikai grįš į mokyklą ir atrodytų vėl viskas susidėlios į įprastą gyvenimo ritmą, į savo rutiną, kurioje bus savi iššūkiai ir pergalės, sunkumai ir džiaugsmai.

Kažkiek neramina būsimų mokslo metų rūpesčiai, kurie gula ir moksleiviams, ir jų tėvams ant pečių… Jaudulys dar didesnis, kai šeimoje auga pirmokas… O jei tai pirmas vaikas, ir pirmas kartas, kai keliaujama į pirmą klasę?.. Galvoje dūzgia daug klausimų: kaip jam pasiseks, ar aplinka bus tinkama, ar bus imlus žinioms, ar gerai jausis mokykloje su bendraamžiais?..

Šiais metais ir mes išleidžiame jauniausią šeimos narį į pirmąją klasę, kuris nekantraudamas laukia mokyklos, kaip naujos patirties leisiančios priartėti prie „didelių žmonių“ pasaulio :). Jaunėlio širdyje plevena noras kuo greičiau pavyti vyresnius savo sesę ir brolį, kurie jau seniai eina studijų keliu. Sesuo šį rudenį pradės magistro studijas universitete, o brolis keliaus į vienuoliktą gimnazijos klasę. Dabar jis jaučiasi žengiantis pirmą žingsnį į „studentų gretas“. Ir nors vyresnieji brolis ir sesuo bando patikinti, kad mokslai tikrai nebus tokie lengvi, kaip mažajam dabar atrodo, vis tik jis nusiteikęs ryžtingai, ir tiek… Todėl tėvams kur kas lengviau išleisti į mokyklą savo jaunesnius vaikus, nes jie motyvuoti, žiūri į savo brolius, seses. Be to ne kartą nueitas mokslo kelias su pirmaisiais vaikais… atrodo, kaip ir viskas pažįstama, žinoma.

O kaip pasiruošti tėvams, kurie vaiką išleidžia į mokyklą pirmą kartą? Tam reikalingas geranoriškas, kūrybingas, žaismingas nusiteikimas visokeriopai padėti savo pirmokėliui. Svarbu domėtis jo pasauliu. Taip pat pravartu nusiteikti dvasiškai būti kantriu ir atidžiu vaiko poreikiams. Neabejotinai yra svarbi bendra tėvus ir vaiką apjungianti praktika, pavyzdžiui vakarais skirti laiko paskaityti knygelę kartu, drauge pasimelsti, atrasti ir išlaikyti vidinę ramybę. Tokio amžiaus vaikai labai mėgsta skaitinius ir maldeles. Tūringų, dvasinio turinio ir smagių vaikiškų knygelių galite rasti čia: http://elknygynas.lt/produkto-kategorija/lietuviu-kalba/vaikams/. Nuolatinis kūrenimas geros, ramios atmosferos leidžia tėvams ir vaikams būti pozityviems bei pasitikti ateitį su viltimi.

Kitų vertingų patarimų, kaip tėvai gali paruošti savo vaikučius mokslo metams yra http://www.anonsas.lt/portal/categories/68/1/0/1/article/30220/pasiruosimas-pirmai-klasei-ir-sekmingo-mokymosi-salygos. Šiame straipsnyje pateiktas JAV psichologų testas, kaip tėvams savarankiškai ištirti, ar vaikas yra pasiruošęs mokyklai. Verta paanalizuoti vaiko fizinį, emocinį ir intelektinį pasirengimą, bet per daug nenusivilti, jei kažkas neatitiks. Vaikai yra skirtingi ir bręsta nevienodai. Jūsų vaikas – unikalus! Nepamirškime, kad svarbiausia mylėti vaiką, tikėti juo! Tik tikėjimas, viltis ir meilė padeda įveikti visokius sunkumus sklandžiai. Tačiau, kaip pastebi apaštalas Paulius, meilė yra svarbiausia.

Taip pat savo vaikams mėgstu priminti Šv. Rašto eilutes, kurios atskleidžia pažinimo ir Dievo išminties vertę: Įsigyk išminties, įsigyk supratimo. Neapleisk išminties, ir ji globos tave; mylėk ją, ir ji saugos tave. Svarbiausia yra išmintis; įsigyk išmintį už visą savo turtą įsigyk supratimą (Pt 4, 5-7). Kokia stipri motyvacija mokytis bei siekti Dievo išmintis yra įdėta į šiuos žodžius ne tik mūsų vaikams, bet ir mums patiems! Juk kai vaikai mokosi, mes taip pat mokomės tėvystės pamokų kartu su jais… Svarbu ir mums niekada nenustoti klausinėti, kaip mūsų mažieji pirmokai tai daro, bei neprarasti švento žingeidumo…

Palaiminto pasiruošimo mokslo metams! 

Malda tėvams ir vaikučiams:

Dieve Tėve,
mano gyvenimas
Tavo rankose:
esi gražiausia mano mintis.
Niekada neišleidžiu Tavęs
iš akių,
šalia Tavęs
niekada nenukrisiu.
Mano širdis
pilna džiaugsmo,
mano siela
švenčia,
mano kūnas
užtikrintai ilsisi.
Štai aš,
Tėve mūsų,
kuris esi danguje.
Mano gyvenimas –
Tavo rankose.

(Iš knygelės Anna Peiretti ir Bruno Ferrero. Tikiu.)

http://www.ramioslankos.lt/kai-seimoje-yra-busimas-pirmokas/