Knyga, padėsianti neprarasti pamato

Teologas, Gerosios Naujienos centro projektų vadovas Gabrielius Edvinas Klimenka supažindina su Kerby Rials knyga „Trys didžiosios bažnyčios. Katalikų, protestantų ir ortodoksų tikėjimų palyginimas“ (2016, Evangelinio tikėjimo krikščionių sąjunga). 

Plačiai skleidžia Evangeliją

Teologas Gabrielius Edvinas Klimenka, viešėdamas XFM radijuje, pristatė naują autorių Kerbį Raelsą (Kerby Rials) ir jo knygą „Trys didžiosios bažnyčios. Katalikų, protestantų ir ortodoksų tikėjimų palyginimas“.  

„K. Rials buvo bažnyčių Rusijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose bei Belgijoje pastorius, yra „Dievo asamblėjos“ misionierius Belgijoje ir pastoriaus pavaduotojas Šveicarijoje. Taigi šis žmogus plačiai po pasaulį skleidžia Evangeliją, – apie knygos autorių pasakoja Gerosios Naujienos centro projektų vadovas. – Jis baigė Mičigano vals­tijos universitetą ir „Mount Hope“ Biblijos institutą. Kartu su žmona Šeila (Sheila), 14 metų misionieriavo Rusijoje. Abu augina sūnus Luką ir Danielių.“

Unikali knyga 

Teologas pasakoja, kad knygoje lyginami, kaip ir skelbia jos viršelis, katalikų, protestantų ir ortodoksų tikėjimai. 

„Knygoje stengiamasi pažvelgti į šių trijų krikščionybės atšakų panašumus ir skirtumus. Sakyčiau, knyga Lietuvos kontekste gana unikali, bent aš nežinau, kas taip išsamiai nagrinėtų šią temą. Tiesa, buvo kelios knygos, tačiau jose labiau pabrėžti skirtumai, – pastebi G. E. Klimenka. – O šioje knygoje stengiamasi apimti abu polius. Aš kaip katalikas manau, kad gan neblogai autorius lygina. Nors ir skiriasi tikėjimo supratimas, apeigos, bet mūsų pamatas yra tas pats Kristus. Ir tai yra geras bandymas padėti skaitytojui susivokti, kuo jis ir kiti broliai Kristuje iš kitų bažnyčių tiki.“

Pažinimas skatina vienybę 

XFM radijo klausytojams G. E. Klimenka aiškino, kodėl labai svarbu pažinti kitų bažnyčių tikėjimą.

„Kitos bažnyčios pažinimas skatina vienybę Kristuje, o nepažinimas kuria mitus, – įsitikinęs teologas. – Pažindami kitus mes kartu pažįstame ir save. Nepažindami prisikuriame mitų apie tai, kuo tiki kiti, todėl turime iškreiptą, realybės neatitinkantį požiūrį į kitą bažnyčią. Skaičiau ne vieną knygą, nagrinėjančią šią temą, dažnai susidurdavau su problema: netiksliai naudojama pirminė informacija, kuri iškreipia kitų bažnyčių tikėjimo sampratą. Taip bažnyčia skaldoma, tikintieji pradeda kariauti dėl kažkokių susikurtų iliuzijų. Šios knygos tikslas yra padėti pažinti realybę.“

Stiprinti savo tikėjimą

Žinomas teologas sako, kad jam asmeniškai ši knyga atliepia principą, kurio pats laikosi. 

„Būdamas savo denominacijos narys, galiu puikiai pažinti kitą ir pasisemti iš kitų denominacijų kažką savo tikėjimui, tikėjimo praktikoms, kartu neprarasdamas savo identiteto, – įsitikinęs G. E. Klimenka. – Esu matęs daug žmonių, kurie neturi tvirto pamato ir gaudo iš visų bažnyčių „geriausius dalykus“. Tačiau taip atsiranda daug prieštaringų teiginių, galų gale žmogus nieko nebesupranta ir išvis ima nebetikėti. Ši knyga puikiai padės žmogui susivokti, kuo jis tiki, ir neprarasti pamato. Kita vertus, dažnai nutinka juokingų situacijų, kai žmogus bando kritikuoti kitų bažnyčių tikėjimus, tačiau nežinodamas jis kritikuoja ne patį tikėjimą, bet savo įsivaizdavimą apie jį. Perskaičius šią knygą mitų bus mažiau.“

Atsakys į diskusijų klausimus

Pasak XFM radijo pašnekovo, knygoje „Trys didžiosios bažnyčios“ nagrinėjamos 32 temos, kurios atsako į įvairius klausimus, kylančius tarp denominacijų diskusijų metu. 

„Temos yra įvairios. Manau, kiekvienas turėtų rasti atsakymus į juos dominančius klausimus. Tarkim: ar bažnyčia gali klysti? Kas turi teisę aiškinti Bibliją? Ar galimos įvairios pamaldumo praktikos? Kada galima krikštyti žmogų? Taip pat celibatas ir begalė kitų. Manau, kad kiekvienos bažnyčios atstovas turėtų sau atsakyti į šiuos klausimus, kad neplaukiotų savo tikėjime, stovėtų ant tvirto pamato. Juk įvairių bažnyčių mokymai apie tuos pačius dalykus labai skiriasi, o jei žmogus sau neatsako į šiuos klausimus, jis lengvai sutrinka, jam kyla nereikalingų abejonių, kurios gali taip sujaukti gyvenimą, kad jis tiesiog nusivils šiais nesutarimais bei nesupratimais ir išvis atsimes tikėjimo Kristumi“, – tvirtina G. E. Klimenka. 

Žvilgsnis iš šono

Teologas manantis, kad tokios knygos padeda pažvelgti į save iš šalies ir suprasti, kaip kiti tave mato. 

„K. Rials knyga, padėdama pažinti kitas bažnyčias, padės siekti vienybės su broliais Kristumi ir Kristuje. Tik aš kalbu ne apie susijungimą į vieną bažnyčią. Anaiptol nereikėtų jungtis. Kiekvienas būkime savo bažnyčiose, bet jeigu mes gyventume viena dvasia, būtų labai šaunu. Dabar kartais būna kaip anekdote, kai katalikai su protestantais pasikviečia Jėzų į krepšinio varžybas. Protestantai įmeta į krepšį, jų sirgaliai, kartu ir Jėzus, pašoka šaukdami. Tada įmeta katalikai, jų sirgaliai, kartu ir Jėzus, taip pat pašoka džiaugdamiesi. Visi pasižiūri į Jėzų ir sako: „Tu apsispręsk, kas esi: katalikas ar protestantas, o gal išvis netiki?“, – šypsosi G. E. Klimenka. Kita vertus, ši knyga paskatins labiau pasigilinti į savo tikėjimą, pasidomėti, suteiks puikią galimybę į save pažvelgti iš šalies. Tai būtina. Tokios knygos padeda reflektuoti save ir suprasti, kaip kiti tave mato. Taigi galima pasitikrinti ir kažką koreguoti savo tikėjime.“

Kritika augina 

Pašnekovas sako, kad knygoje neišvengta kritikos, bet jis nematąs nieko bloga: „Tik pateikiant statistiką galima išvengti kritikos. Nemanau, kad įmanoma parašyti tokią knygą, kažko nekritikuojant. Bet kritika, ypač konstruktyvi, yra labai sveikintinas dalykas. Kai ją priimi, gali augti. Mėgstu paskaitinėti įvairių keistų knygų, pavyzdžiui, nukreiptų prieš krikščionybę arba religiją. Taip galima gauti peno apmąstymams, puikią galimybę apmąstyti, kuo tu tiki, ir pan. Kritikuoti moka visi. Kartais mes pykstame kritikuojami, tačiau turime mokėti tai priimti. Šioje knygoje – gan sveika kritika. Juk iš jos galima gauti nemenkos naudos, kai galbūt skaitytojas ne su visais teiginiais sutiks, atras naujų dalykų ir pan. Puiku, jis auga, supranta save ir savo tikėjimą. Rekomenduoju ją paskaityti.“

Vadovas, kuris lydės

G. E. Klimenka sako, kad įvairūs autoritetai gana rimtai atsiliepia apie šią knygą. Pavyzdžiui, Jimas Wiegandas, vyresnysis „The Freedom center“ pastorius, sako, kad ji lengvai skaitoma, joje analizuojami pagrindiniai klausimai, todėl kiekvienas pastorius turi turėti savo bibliotekoje. Donovanas Barronas, Kontinentinės teologijos seminarijos profesorius, teigia, kad „tai – gerai organizuota ir puikiai subalansuota knyga, rekomenduoju visiems rimtiems studentams, studijuojantiems krikščionybę“. O Uljanovsko krikščionių centro pastorius Antony‘s Mukhinas sako, kad tai yra unikalus informacijos šaltinis apie trijų krikščionybės šakų vienybę ir skirtumus. 

„Visai jiems pritariu. Tikrai gerai ir taikliai atsiliepta, – sutinka XFM radijo pašnekovas. – Aš pirmiausia šią knygą rekomenduočiau ieškančiam ir trokštančiam susivokti, kuo pats tiki, skaitytojui. Taip pat tam, kuris nori pažinti kitų bažnyčių tikėjimą ir iš jų pasisemti naudos savo tikėjimui. Apskritai labai praverstų visiems, kurie yra susiję su teologinėm studijom, nes knygoje gausu istorinių faktų, rimtų nuorodų į Bibliją, autoritetingus šaltinius, jie gausiai cituojami, tad sakyčiau, kiekvienas teologijos studentas, seminaristas, profesorius ar dėstytojas turėtų perskaityti ją. Puiki galimybė turėti vadovą, kuris tave lydės.“ 

Parengė Ilona Petrovė

Knygą „Trys didžiosios bažnyčios“ galima įsigyti internetu www.km.lt

XFM Radijas

http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2017-05-14-knyga-padesianti-neprarasti-pamato/159355

 

 

Bendrinti: