Išteisinta Pakistano krikščionė Asia Bibi

Pakistano Aukščiausiasis teismas 2018 m. lapkričio 1 d., trečiadienį išteisino mirtimi už tariamą piktžodžiavimą islamui 2010 metais nuteistą krikščionę, penkių vaikų motiną Asia Bibi. Aukščiausiasis teismas panaikino Lahoro teismo 2014 metų spalio mėnesio nuosprendį.

„Moteris išteisinta, atmesti visi kaltinimai, ji tuoj pat gali išeiti į laisvę“, – tai bene svarbiausi teismo sprendimo punktai 56 puslapių dokumente, kurį teismo posėdyje pristatė trys Pakistano aukščiausiojo tesimo teisėjai Saqib Nisar, Asif Saeed Khosa ir Mazhar Alam Khan Miankhel.

Žinia apie Asia Bibi išteisinimą sukėlė džiaugsmo bangą krikščionių bendruomenėse ir žmogaus teisių gynėjų organizacijose Pakistane, taip pat kitur pasaulyje. Tačiau nuosprendis taip pat sukėlė priešingų jausmų bangą Pakistano visuomenėje. Islamistinės partijos Tehreek-e-Labnbaik lyderis Khadimas Hussain Rizvi pakvietė į nacionalinį protestą prieš moters išteisinimą. Kai kurios radikalių islamistų grupuotės iš anksto pranešė, kad priešinsis Asia Bibi išlaisvinimui. Pundžabo miestuose žmonės mitinguoja ir blokuoja eismą. Pasak naujienų portalo „Asianews“, kai kur Pakistane krikščioniškos mokyklos laikinai uždaromos dėl užpuolimų baimės.

Išteisinus Asia Bibi, kai kurie jos lyderiai pradėjo svaidytis mirties grasinimais teisėjams, valstybės vadovams, viešąją tvarką palaikantiems policininkams ir kariams. Jie paragino savo rėmėjus užblokuoti kelius, kuriais Asia Bibi galimai gali būti išvežta ir užtikrinti, kad ji galų gale būtų pakarta. Aukščiausiojo teismo sprendimas jiems yra nesvarbus Kaip cituojama žinių agentūros „Reuters“ pranešime, vienas iš Tehreek-e-Labnbaik lyderių ir steigėjų Muhammad Fatal Badri manifestacijos Lahoro mieste metu pareiškė, kad visi trys Asios Bibi bylą nagrinėję aukščiausiojo teismo teisėjai Saqib Nisar, Asif Saeed Khosa ir Mazhar Alam Khan Miankhel „nusipelno būti nužudytais. Jų apsauga, jų vairuotojas ar jų virėjas turėtų juos nužudyti“.

Galima priminti, kad Asia Bibi byla yra susijusi su dviejų aukšto rango pareigūnų nužudymu 2011 metais – Pundžabo provincijos gubernatoriaus Salmano Taseero ir federalinio religinių mažumų reikalų ministro Shahbaz Bhatti, kataliko. Abu jie užstojo Asia Bibi, kalbėjo apie piktnaudžiavimą baudžiamojo kodekso straipsniais prieš piktžodžiavimą ir poreikį juos reformuoti. Gubernatorius Taseeras buvo nukautas būtent savo paties asmens sargybinio Maliko Muhammado Mumtaz Qadri, kuriam 2016 metais įvykdyta mirties bausmė. Tačiau islamo ekstremistų akyse jis yra didvyris kankinys. Kitas islamistų lyderis jau pakvietė ginkluotis ir patiems tapti tokiais „kankiniais“.

Reaguodamas į naujus grasinimus Pakistano premjeras Inman Khan per nacionalinę televiziją pareiškė, kad vyriausybė netoleruos ilgalaikės kelių ir kvartalų blokados, protestuotojų keliamos žalos. „Kviečiu jus neprovokuoti valstybės tiek, kad ji turėtų griebtis jėgos“, - perspėjo jis. Panašiai pasisakė ir kariuomenės atstovas: pasak jo, kariuomenė nenori būti įtraukta į tai, kas turėtų būti tik teismų kompetencija, tačiau prireikus yra pasiryžusi užtikrinti tvarką ir valstybės institucijų saugumą.

Šiuo metu Asia Bibi ir jos šeimos nariai yra slepiami dėl akivaizdaus pavojaus jų gyvybėms. Pakistane jiems nebėra vietos, jie turės išvykti į kitą šalį. Kaip praneša katalikiška žinių agentūra „Asianews“, dėl manifestacijų, dėl provokacijų ir smurto grėsmės Pakistano katalikų bendruomenės atsisakė Vėlinių pamaldų kapinėse ir kitose atvirose vietose. Meldžiamasi tik gerai policijos ir kariuomenės saugomose bažnyčiose. Islamo ekstremistų nulemtas viešosios tvarkos sutrikdymas jaučiamas ir kitais atvejais: pavyzdžiui, atšaukiamos jau suplanuotos krikščionių vestuvės.  

Šiame kontekste dera paminėti musulmono advokato Saifo-ul-Mulook vardą, kuris ryžosi daug metų ginti Asia Bibi, kai daugelis kitų dėl rizikos ir grėsmių nuo tokios bylos nusigręžė. Žinių agentūrai AFP 62 metų amžiaus advokatas komentavo, jog „yra labai laimingas“, jog Asia Bibi išteisinimo diena yra „svarbiausia ir laimingiausia“ jo gyvenimo diena. „Ši pergalė rodo, jog vargšai, mažumų ir kukliausių visuomenės sluoksnių atstovai šioje šalyje, nepaisant jos trūkumų, gali pasiekti teisingumą“, - džiaugėsi jis.

Tačiau jis neslepia, kad už šią teisinę pergalę jis gali sumokėti savo gyvybe, ypač atsimenant, kad radikalų neapykantą jis pelnė dar 2011, kai gubernatoriaus Taseero nužudymo byloje atliko prokuroro ir kaltintojo vaidmenį. „Jeigu jūs rūpinatės tokio pobūdžio bylomis, jūs turite būti pasirengęs pasekmėms. (...) Tačiau aš galvoju, kad geriau mirti stipriu ir drąsiu žmogumi, nei bailia pele“, - sakė advokatas musulmonas.

Daugiau apie Asia Bibi: http://www.bernardinai.lt/straipsnis/-/106367

Bendrinti: